Majandusaasta aruanne kui ettevõtte visiitkaart.

majandusaasta aruanne

Majandusaasta aruanne kui ettevõtte visiitkaart.

majandusaasta aruanne

2024. aasta majandusaasta aruannete koostamine on täies hoos. Oluline on pingutada, et aruanne jätaks ettevõttest hea mulje, sest alates 2022. aasta lõpust on majandusaasta aruanded e-äriregistris kõigile tasuta kättesaadavad. Tänu sellele on aruannetele tekkinud palju uusi lugejaid: kliendid, tarnijad, koostööpartnerid ja ka töötajad – kõigil on võimalus tutvuda teie ettevõtte tausta ja finantsnäitajatega.

Raamatupidajatel ja juhatuse liikmetel on kindlasti võimalusi, kuidas muuta majandusaasta aruanne huvitavamaks, sisukamaks ja ka ilusamaks – ka see on üks ettevõtte visiitkaarte. Miks mitte lisada tegevusaruandesse fotosid või tiitellehele logo – kõik see on võimalik.

Majandusaastaaruande koostamisel on oluline järgida Eesti finantsaruandluse standardeid. Audiitorite peamine ülesanne on kontrollida aruande vastavust kehtivatele aruandlusstandarditele. Korrektne planeerimine ja teadlikkus tagavad, et aruande koostamine ja audiitorkontroll on meeldiv koostööprotsess ning et olulisi puudusi aruandluses ei esine.

Aastaaruanne kui ettevõtte visiitkaart

  1. Tegevusaruannete kohustuslikud osad on sätestatud raamatupidamisseaduses (§24, §31).
  2. Põhiaruannete ridadel esitatakse viited täpsustavatele lisadele.
  3. Arvestuspõhimõtted – ei ole vaja EFS-i ümber kirjutada vaid tuua välja oluline info arvestuspõhimõtete osas, mida on majandusarvestuses rakendatud. Eriti oluline on tuua välja meetodi valik olukordades, kus on võimalik valida mitme erineva meetodi vahel.
  4. Lisad – Lisad tuleb koostada kõigi oluliste kirjete kohta ning avalikustatavat informatsiooni käsitleb RTJ 15:
    • Näiteks tuleks vältida olukorda, kus ärikulude (5000 eurot) kohta on lisa, kuid tegevuskulude (100 000 eurot) kohta mitte.
    • Tegevuskulude osas on soovitatav esitada info tegevusgruppide lõikes, mitte ainult raamatupidamise analüütika tasandil. Tuleks vältida olukorda, kus kategooria „muud” hõlmab liiga suurt osa kuludest.
    • Kõik tingimuslikud kohustused ja ettevõtte tavapärasest äritegevusest väljapoole jääv tuleb selgelt kajastada.

Aastaaruande peab andma ülevaate, millega ettevõte tegeleb ja millega tulu teenib.

Majandusaasta aruande eesmärk on anda ülevaade ettevõttest ning selle finantsseisundist ja finantstulemusest. Väiksemate ettevõtete aruannetest on tihtipeale keeruline aru saada, millega ettevõte tegeleb, mis on tuluallikad ja millised on kulud. Ka bilansis kajastatavad varad ja kohustised võivad jääda ebaselgeks. Sellised aruandes suurt usaldust kindlasti ei tekita ning pigem tekib küsimus, kas ettevõte soovib midagi varjata.

Järgnevalt toome välja mõned tingimused, millele usaldusväärsust tekitav majandusaasta aruanne peaks enamasti vastama:

  • Tegevusaruanne on piisavalt põhjalik, et oluline info ettevõtte, aruandeaasta tegevuse ja tulevikuplaanide kohta on avaldatud.
  • Põhiaruannete olulise summaga kirjete kohta on esitatud lisad koos asjakohase täpsustava infoga – tihti on näha aruandeid, kus on olemas lisad mõne väiksema summaga rea kohta, kuid palju suurema summa kohta täiendav info puudub, mis ei ole just parim praktika.
  • Arvestuspõhimõtete lisas esitatud info katab kõik olulised bilansi- ja kasumiaruande kirjed – erilist tähelepanu tuleb pöörata nendele põhimõtetele, mille osas on võimalik teha valikuid. Näiteks kinnisvarainvesteeringute või finantsinvesteeringute kajastamise, varude kuluks kandmise või valmidusastme määramise meetodid.
  • Ettevõtet oluliselt mõjutavate tavapärasest erinevate sündmuste mõju on lisades täpsustatud. Näiteks äriühendused, ühinemised, jagunemised, kapitali suurendamised jms.

Nende tingimuste täitmine annab ülevaate ettevõtte tegevusest ja annab kindluse, et ettevõte on jätkuvalt tegutsev.

Uutele majandusaasta aruannete lugejatele on ehk vajalikud ka mõned näpunäited, millele tähelepanu pöörata ja kuidas aruandeid lugeda.

Suuremaid ohumärke tegevuse jätkuvuse kohta võib esineda ka bilansis ja kasumiaruandes. Hästi koostatud aruandes on neid asjaolusid selgitatud, aga kindlasti mitte kõikides. Järgnevalt on esitatud mõned ohumärgid, millele tähelepanu pöörata, kuid kindlasti ei ole tegu ammendava loeteluga:
  • Ettevõtte omakapital on negatiivne – see tähendab, et ettevõttel on kohustisi rohkem kui varasid. Tekib kahtlus, kas ettevõte suudab oma kohustused täita.
  • Lühiajalised kohustised ületavad käibevara – see võib viidata olukorrale, kus ettevõte võib jääda hätta oma kohustiste tähtaegsel tasumisel.
  • Tingimuslikud kohustised – aruandes tuleb avalikustada ettevõtte vastu esitatud nõuded ja muud potentsiaalsed kohustised, mis teatud tingimuste täitumisel tuleb tasuda. Näiteks kolmandatele isikutele antud garantiid ja käendused, võimalikud kahjud kohtuvaidlusest ja muud.
  • Oluline kahjum – aruandeaasta oluline kahjum võib olla lühiajaline ja edaspidi ületatav, aga ei pruugi nii olla. Praeguses turbulentses majanduskeskkonnas võib suur kahjum viidata sellele, et nõudlus ettevõtte toodangu järele on langenud või kulud on oluliselt suurenenud.
  • Mitme aasta jooksul müügitulu vähenemine või oluline müügitulu vähenemine ühe aasta jooksul. Mõju ettevõtte tegevuse jätkuvusele võib muutuda oluliseks kui püsikulude osakaal on suur – sellisel juhul võivad müügitulu langusega kaasneda ka kasumimarginaali langus ja pikas perspektiivis võib see tähendada tegevuse hääbumist.
  • Praeguses tõusvate intressimäärade tingimustes muutuvad ebakindlamaks ettevõtted, mille laenukoormus on suur ja puhaskasumi marginaal väike – sellises olukorras võib intressikulude suurenemine saada määravaks ning tekitada olulisi probleeme tegevuse jätkamisel.

Kokkuvõtteks

Majandusaasta aruannet saab vaadata kui kohustust või võimalust. Minimaalse pingutusega koostatud aruanne ei anna lugejatele piisavalt infot ega tekita usaldust. Kui aga näha aruandes ettevõtte visiitkaarti, saab selle sisukuse ja esitusviisiga jätta ettevõttest mulje kui usaldusväärsest koostööpartnerist. Nüüd, kus aruanded on kõigile tasuta kättesaadavad, loodame, et teise variandi kasuks otsustajaid tuleb juurde. Tekkis küsimusi või otsid usaldusväärset ja professionaalset raamatupidamisteenust. Võta ühendust ja räägime lähemalt, kuidas kuidas saame koos Sinu ettevõttele väärtust luua!

Ole kursis Sinu äri mõjutavate

OLULISTE FINANTSTEEMADE ja -UUDISTEGA!

Nõustun privaatsustingimustega